EMG vyšetření
Co je EMG vyšetření
EMG vyšetření neboli elektromyografie je vyšetření funkce nervů a svalů. Principem vyšetření je snímání povrchové nebo nitrosvalové aktivity. Vyšetření pomáhá lékaři rozlišit jednotlivé druhy nervosvalových onemocnění.
První části vyšetření je stimulace nervů slabým elektrickým proudem a odpovědi se snímají z povrchových elektrod umístěných na kůži pacienta.
V druhé části vyšetření se používá jehlová elektroda do svalů. V tomto případě se snímá pouze vlastní vnitřní aktivita svalů pacienta. Používáme jednorázové sterilní elektrody. Vyšetření trvá průměrně 20 minut.
Indikace k EMG vyšetření
Jednou z nejčastějších indikací k EMG vyšetření je syndrom karpálního tunelu, další úžinové syndromy, polyneuropatie, postižení nervových kořenů vycházejících z páteřního kanálu a tetanie.
Příprava před vyšetřením
Doporučujeme nemazat ruce či nohy krémy, které zvyšují kožní odpor.
Před EMG vyšetřením kůži otřeme dezinfekcí.
Kontraindikace EMG vyšetření
EMG vyšetření má pouze relativní kontraindikace. U pacientů s kardiostimulátorem nestimulujeme v oblasti klíční kosti. U pacientů na warfarinu či přímých perorálních antikoagulanciích Eliquis (apixaban), Pradaxa (dabigatran etexilát) a Xarelto (rivaroxaban) nevyšetřujeme jehlovou elektrodou hluboko uložené svaly.
Těhotenství není kontraindikací k vyšetření EMG.
Obavy z vyšetření?
Vyšetření se nemusíte obávat. Elektrický impulz je vnímán jako jemné kopnutí podobné jako při doteku s elektrickým ohradníkem.
Jehlová elektroda je velmi tenká a po zavedení do svalu ucítíte krátké štípnutí jako při vpichu injekce.
Kdy budu znát výsledek vyšetření?
Výsledek Vám lékař předběžně oznámí ihned po vyšetření.