EMG vyšetření

Co je EMG vyšetření

EMG vyšetření neboli elektromyografie je vyšetření funkce nervů a svalů.  Principem vyšetření je snímání povrchové nebo nitrosvalové aktivity. Vyšetření pomáhá lékaři rozlišit jednotlivé druhy nervosvalových onemocnění.

První části vyšetření je stimulace nervů slabým elektrickým proudem a odpovědi se snímají z povrchových elektrod umístěných na kůži pacienta.

V druhé části vyšetření se používá jehlová elektroda do svalů. V tomto případě se snímá pouze vlastní vnitřní aktivita svalů pacienta. Používáme jednorázové sterilní elektrody. Vyšetření trvá průměrně 20 minut.

 

Indikace k EMG vyšetření

Jednou z nejčastějších indikací k EMG vyšetření je syndrom karpálního tunelu, další úžinové syndromy, polyneuropatie, postižení nervových kořenů vycházejících z páteřního kanálu a tetanie.

 

Příprava před vyšetřením

Doporučujeme nemazat ruce či nohy krémy, které zvyšují kožní odpor.

Před EMG vyšetřením kůži otřeme dezinfekcí.

 

Kontraindikace EMG vyšetření

EMG vyšetření má pouze relativní kontraindikace. U pacientů s kardiostimulátorem nestimulujeme v oblasti klíční kosti. U pacientů na warfarinu či přímých perorálních antikoagulanciích Eliquis (apixaban), Pradaxa (dabigatran etexilát) a Xarelto (rivaroxaban) nevyšetřujeme jehlovou elektrodou hluboko uložené svaly.

Těhotenství není kontraindikací k vyšetření EMG.

 

Obavy z vyšetření?

Vyšetření se nemusíte obávat.  Elektrický impulz je vnímán jako jemné kopnutí podobné jako při doteku s elektrickým ohradníkem.

Jehlová elektroda je velmi tenká a po zavedení do svalu ucítíte krátké štípnutí jako při vpichu injekce.

 

Kdy budu znát výsledek vyšetření?

Výsledek Vám lékař předběžně oznámí ihned po vyšetření.

 

Informovaný souhlas pacienta

Co vás zajímá?

Kontaktujte nás

Neurologická ambulance Vyškov, s.r.o.

MUDr. Kateřina Ferencová

Radka Miklasová - sestra

Puškinova 2a
682 01 Vyškov

T: +420 517 347 879

E: sestra@neurologievyskov.cz

IČ: 016 40 097
DIČ: CZ 016 40 097